Sinan Meydan ADD'ye Konuk Oldu

IMG 0005       Araştırmacı Yazar, Tarihçi Sinan Meydan 15 Aralık Cumartesi günü Atatürkçü Düşünce Derneği'ne konuk oldu. Atatürkçü Düşünce Okulu'nun "Cumhuriyet Tarihi Yalanları" adlı eğitim çalışması için Denizli'ye gelen Sinan Meydan, dinleyenlerden tam not aldı.  
       Emperyalizmin hiçbir zaman demokrasiyi getirmediğini, Ortadoğudaki son gelişmelerde bunun görüldüğünü ifade eden Meydan şunları söyledi:                                                            "Mısıra demokrasi mi geldi? Sırada Suriye ve Türkiye  var. Bunu yapabilmek; ulus devleti yıkabilmek için önce Atatürk'ü yıkmak gerekir. Bu amaçları gerçekleştirmek için "Tarihle yüzleşmek", "eleştiri" adı altında Mustafa Kemal'e küfredilmektedir. Aslında hedef Atatürk değil ULUS DEVLET'tir. Emperyalistler; Amerika böyle istiyor. Mustafa Kemal gözden düşürülecek, Kurtuluş Savaşı sıradanlaştırılacak ve insanlar Mustafa Kemal olmadan da Kurtuluş Savaşı'nın kazanılabileceğine inandırılacak..."
     Birçok çevrede "Tarihle yüzleşmek" deyince 1918-1938 dönemi ele alınıyor, o da saptırılarak... Ancak, bu ülke 1881'e kadar nasıl borç batağına düştü? Bu sorulmuyor. 1866'da itibaren yabancılara toprak satışı başladı. İzmir topraklarının % 40'ı yabancı kontrolüne geçti." 
       "Kemalizm TAM BAĞIMSIZLIK'tır ÇAĞDAŞLAŞMA'dır. Cumhuriyetin ilânı da salt bir yönetim değişikliği değil; bir ÇAĞDAŞLAŞMA PROJESİ'dir." diyen tarihçi Sinan Meydan; "Demokrasi eşittir çok partili yaşamdır" düşüncesi emperyalist bir yalandır. 1908 den sonra on kadar parti vardı ama demokrasi yoktu..." dedi.
        1928'de erkek okuma yazma oranının %7, kadın okuma yazma oranının % 0,2 olduğunu, 1935 yılında ise toplumdaki okuma yazma oranın %35'e çıktığını ve Osmanlıdan kalan sadece 4 adet milli fabrika olduğunu söyleyen Sinan Meydan şöyle dedi:                  Mustafa Kemal 1921 de "Bizi mahvetmek isteyen kapitalizme, yutmak isteyen emperyalizme karşı savaşmayı amaç edinmişiz..." derken, ondan sonra gelenler emperyalistlere direnç gösteremedi. Atatürk'ten sonra da ağır sanayi hamlesi devam etmeliydi. Ancak tam tersi oldu; ülke, verilen ödünlerle emperyalislerin kontrolü altına sokuldu."
        Konuşmasının sonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Sinan Meydan, okuyucularına kitaplarını imzaladı.